fbpx

JAK NA ZAZIMOVÁNÍ LAMINÁTOVÝCH A POLYPROPYLENOVÝCH BAZÉNŮ?  


Máte od nás zakoupený laminátový nebo polypropylenový bazén a blíží se Vaše první společná zima? Nemusíte se ničeho obávat. Všem Vám vysvětlíme v tomto návodu. Zazimování bazénu není nijak složité a pokud budete postupovat dle následujících kroků, zcela jistě to zvládnete. Kdy je tedy vhodná doba na zazimování bazénu?

CO BUDETE NA ZAZIMOVÁNÍ POTŘEBOVAT?

  • Ponorné čerpadlo na vypuštění vody z bazénu pod bazénové trysky.
  • Průmyslový vysavač na vysátí zbylé vody v potrubí.
  • Zazimovací roztok pro udržení zbylé vody přes zimu. 
  • Dilatační plovák v případě, že by zamrzla vodní hladina.
Zazimovací roztok.

POSTUP ZAZIMOVÁNÍ BAZÉNŮ


  1. Kdy a jak? Ideální období pro zazimování bazénu je jakmile bazénová voda klesne pod 8 stupňů. Do té doby doporučujeme, aby veškeré technologie fungovaly v normálním, běžném režimu. Před samotným procesem zazimování je důležité, aby bazénová voda byla čistá a upravena na správné hodnoty pH 7,0-7,6. Doporučujeme den před samotným zazimováním upravit pH, vyčistit bazén mechanickým vysavačem od hrubších nečistot a nechat filtrační čerpadlo běžet alespoň 8 hodin. Po 8 hodinách doporučujeme provést proplach filtrace na 6 – cestném ventilu, proplach provádějte dokud nebude voda vycházející z filtrace čistá.
  2. Zazimovací den. Pokud máte bazén vyčištěný od hrubých nečistot a nastaven do ideálních hodnot, je vše připraveno k zazimování. Opatrně vložte ponorné čerpadlo do bazénu a odčerpejte vodu do odpadu než voda klesne pod bazénové trysky. Přes zimu nikdy nesmí zůstat voda v technologiích jelikož by mráz mohl poškodit samotné technologie nebo potrubí. (Vypouštění lze alternativě provádět přes funkci na filtraci, ale ta odčerpá vodu pouze rovnoměrně s tryskami.) – je tedy nutné, aby voda v bazénu byla pod bazénové trysky alespoň 5-10cm. 
  3. Odpojení technologií. Po odčerpání vody z bazénu očistěte jemným hadříkem vodní linku v bazénu. (Vodní linka = nečistota na stěně bazénu ve výšce hladiny vody v normálním provozu.)Na filtrační bandě dole je vždy speciální vypouštěcí ventil, kterým vypustíte vodu z filtrační nádoby – pod ventil si položte nádobu, do které vodu vypustíte. Na většině filtračních nádob jsou vždy dva vypouštěcí ventily, ujistěte se, že povolujete ten, který je určený k vypouštění vody – viz. návod k Vaší filtraci. Nyní odpojte ventil, který je určen pro přívod vody do filtrační šachty a ujistěte se, že z potrubí již nevytéká žádná voda. Alternativě můžete toto přívodní potrubí vysát vysavačem určenému k mokro-suchému vysávání. Naše potrubí je vždy vyspádováno a voda by měla samovolně vytéct. Nyní můžete otevřít veškeré ventily v šachtě, aby voda z potrubí vytekla a filtrační šachtu vysát dosucha. 
  4. Úklid technologií. Nyní odpojte elektrický přívod do filtrační šachty na pojistkovém rozvaděči, tak aby žádná technologie nebyla pod elektrickým napětím. Pokud máte kompletně vypuštěnou vodu ze všech technologií, potrubí a vypnutý elektrický přívod, můžete postupně povolit a odmontovat veškerá čerpadla. To znamená filtrační čerpadlo a protiproudové čerpadlo pokud je instalován protiproud. I tato potrubí můžete pro jistotu vysát. Obě čerpadla umístěte na suché místo kde nebude mrznout. Pokud je bazén vybaven slanou úpravou vody, opatrně odmontujte pH sondu a umístěte ji do nádoby, která je určena pro uskladnění sond. Do této nádoby naberte vodu z bazénu a sondu vsuňte dovnitř, tak aby byla ve vodě přes zimu. Celou sondu i s nádobou umístěte opět na suché místo kde nebude mrznout.
  5. Ošetření vody na zimu. Nyní je čas ošetřit zbylou bazénovou vodu, aby jste na jaře mohli vodu jen dopustit a bazén zprovoznit. Doporučujeme zakoupit bazénový zazimovací roztok, díky kterému se Vám nezkazí bazénová voda přes zimu. Nalijte zazimovací roztok do bazénu přesně podle instrukcí výrobce – většina roztoků po 3 měsících vyprchá a je tedy nutné roztok aplikovat dvakrát. (Například pokud zazimováváme na konci října tak roztok přidáme ještě na konci ledna. – viz. instrukce výrobce.) Po aplikaci zazimovácího roztoku vložíme do bazénu tzv. dilatační plováky, které v případě ledu absorbují tlaky na stěny bazénu. Dilatační plováky aplikujte i když je Váš bazén zastřešen. 

ZAZIMOVÁNÍ BAZÉNU VE ZKRATCE


  • Vyčištění bazénové vody od hrubých nečistot.
  • Uvedení bazénové vody do správných hodnot pH a CL. 
  • Proplach bazénové filtrace.
  • Odpuštění vody pod cirkulační trysky.
  • Vypuštění vody z filtrační nádoby.
  • Vypuštění a případně vysátí vody z potrubí a všech technologií.
  • Uskladnění technologií na suché místo kde nebude přes zimu mrznout.
  • Aplikace zazimovacího roztoku do bazénu. 
  • Vložení dilatačních plováku na hladinu.
bench_white
it
Beautiful girls on a vacation. Friends in the swimming pool
1920_780_head